631
1288141

Alfred Bergström

(Sverige, 1869-1930)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 820 - 2 280 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Alfred Bergström
(Sverige, 1869-1930)

Sommarlandskap med röd stuga vid gärdesgård

Signerad Alfr. Berström och daterad -99. Olja på duk 51 x 61 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 522, "Internationella Höstauktionen", 4-6 december 2001, kat nr 31; privat samling (förvärvad på ovanstående auktion).

Konstnär

Studier vid Konstakademien samt resor till Tyskland och Frankrike var den traditionella utbildning, som Alfred Bergström fick. Han kom att bli skildrare av Stockholm med dess omgivningar och av den mellansvenska naturen. I striden mellan Akademien och Konstnärsförbundet förespråkade han den akademiska friluftstraditionen men fångades också av sekelskiftets skymningsmåleri.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm samt i Konstmuseerna i Göteborg och Malmö.