632
1319459

Johan (John) Kindborg

(Sverige, 1861-1907)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 750 - 2 190 EUR
1 820 - 2 280 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan (John) Kindborg
(Sverige, 1861-1907)

Flanerande dam, Karön, Ronneby

Signerad John Kindborg och daterad Karön -86. Olja på duk 51 x 76 cm.

Johan Kindborg har här fångat en dam med ett rött parasoll, under en promenad på Karön, en sommardag år 1886. Kanske var hon en av gästerna vid Ronneby Brunn?

Karön ligger i Blekinge och är en av de största öarna i Ronneby skärgård. Denna grönskande ö, som tidigare var betesholme, bebyggdes i slutet av 1800-talet med ett flertal sommarhus, flera av dem med glasverandor och snickarglädje. Under brunnsepoken var Karön ett populärt utflyktsmål för gästerna vid Ronneby Brunn.
Kanske var damen en bekant eller närstående till Kindborg, vi vet inte. Vi vet bara att det var en särdeles vacker dag och att Kindborg ville förmedla en bild av denna till betraktaren.

Johan, eller John, Kindborg är kanske annars mest känd för sina lite trolska skogslandskap samt många Stockholmsbilder. Vid sekelskiftet 1800/1900 var han en mycket uppskattad konstnär i ledande konstkretsar och det var just hans måleri från 1880-talet som betraktades som det främsta i hans produktion.

Kindborg utbildades vid Konstakademin i Stockholm och tillhörde Opponentrörelsen samt därefter Konstnärsförbundet. Han är representerad vid Nationalmuseum med flera museer.