668
1319473

Eugène Jansson

(Sverige, 1862-1915)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
34 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Eugène Jansson
(Sverige, 1862-1915)

Aktstudie av en yngling

Signerad E. Jansson. Olja på duk 46,5 x 62,5 cm.

Proveniens

Målningen har ingått i en privatsamling i Norrland under många år och enligt utsago inköptes den av tidigare ägare för länge sedan i Stockholm.

Eugène Jansson, en av våra mest uppskattade konstnärer, är kanske mest känd för sina poetiska Stockholmsskildringar i blåskala. När han 1904 målade sitt sista stadsmotiv i blåskala följer sedan tre år av konstnärlig tystnad fram till dess att han på nytt "debuterar" med målningen "Naken yngling" i Uppsala år 1907.

Han har då helt bytt motivkrets och från och med detta tillfälle är det den, företrädesvis atletiske eller idrottsutövande, nakna mannen som står i fokus för hans bildskapande. Legendariska exempel härpå utgörs av "Flottans badhus" (olja på duk, 197 x 301 cm, 1907, Thielska Galleriet, Stockholm) samt "Badtavla" (olja på duk, 250 x 349 cm, 1908, Örebro kommun).

Från 1990-talet och framåt har de här målningarna alltmer kommit att hamna i centrum och uppmärksammats från ett helt nytt håll - det internationella HBTQ-samhället där han av många betraktas som en föregångare bland homosexuella konstnärer.

Den här aktstudien av en yngling är ett tidigt verk av Eugène Jansson, utförd under hans tid vid Konstakademin i Stockholm 1881-82. Målningen är intressant eftersom den knyter samman Janssons skildring av den nakne mannen i hans konstnärskap. Här finns en klar igenkänningsfaktor med hans sena nakenmåleri. Likheterna och parallellerna i utförandet är flera och målningen så att säga sluter cirkeln.
Själva posen i målningen är dramatiserad. Fokuset ligger på modellens kropp och blicken är bortvänd där den unge mannen vilar på sin schäslong, men ändå är de individuella dragen skildrade. Trots anonymiteten finns här ändå en intimitet och något nära, sensuellt.

Eugène Janssons tidiga måleri är inte speciellt utförligt skildrat eller dokumenterat i litteraturen vilket framgår av de biografier som behandlar hans konstnärskap. Orsaken är att flertalet av de här målningarna befunnit sig i privat ägo, varit osignerade och inte sett offentlighetens ljus på många år. Inga Zachau redogjorde för problemet i sin biografi om konstnären, då hon till och med annonserade för att hitta dem.
Under senare decennier har dock några av dem dykt upp på auktioner. Bland annat en liknade målning från samma tid, "Manlig aktstudie" (olja på duk, 49 x 62 cm, 1880-tal, privat ägo), som visades på Waldemarsuddes stora utställning "Eugène Jansson. Blå skymning och nakna atleter" 2012. Där handlar det dock om en mer klassisk akademistudie av en naken man, medan det här är en målning med ett mycket friare uttryck som ser ut att kunna vara tillkommen i hemmiljö. Det är också en skildring av en då med Jansson själv mer jämnårig ung man i tjugoårsåldern.

Patrik Steorn berättar i en essä om hur Eugène Jansson senare i sitt figurmåleri även utvecklade en personlig relation till de manliga modeller han skildrade. Om det var fallet även i unga år vet vi inte. Kanske var den här målningen enbart ett sätt att på ett sensuellt och ömsint vis utforska den manliga kroppen.