704
1291581

Peder Mork Mönsted

(Danmark, 1859-1941)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 770 - 2 650 EUR
1 840 - 2 760 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Peder Mork Mönsted
(Danmark, 1859-1941)

Vinterlandskap

Signerad P. Mönsted och daterad 1907. Akvarell och gouache 30 x 46 cm.

Proveniens

Bruun Rasmussen, Köpenhamn, 6 juni 1991, kat nr 72; Stockholms Auktionsverk, 4 december 1991, kat nr 4737; privat samling.