705
1293446

Johan Ericson

(Sverige, 1849-1925)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Johan Ericson
(Sverige, 1849-1925)

Månskensseglats

Signerad Joh. Ericson med dedikation: "à Mme Birger". Olja på pannå 14 x 23,5 cm.

Proveniens

Ursprungligen i fru Matilda Birgers samlingar (enligt påskrift a tergo gåva till henne från konstnären i samband med hennes makes, konstnären Hugo Birger, bortgång); Matilda Birgers kvarlåtenskap; Bukowski Auktioner AB, Stockholm, auktion 422, "Vårauktionen", 26-29 april 1983, kat nr 57; privat samling (förvärvad på ovanstående auktion).

Börjessons Konsthandel AB, Göteborg, "Separatutställning", 1985.