714
1314182

Johan Sevenbom, tillskrivna

(Sverige, 1721-1784)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 750 - 2 630 EUR
1 820 - 2 740 USD
Klubbat pris
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Sevenbom, tillskrivna
(Sverige, 1721-1784)

Mediterianska kustlandskap (ett par)

Olja på pannå. Vardera 20,2 x 34,3 cm respektive 20,3 x 35,6 cm. Förgyllda och ornamenterade originalramar.

Proveniens

Författarinnan Gerd Nasenius (1888-1977), Stockholm, inköpta omkring 1931.

Johan Sevenbom vistades i Paris 1750-1760 och kom där att ta starkt intryck av den franske konstnären Claude Joseph Vernet (1714-1789). På uppdrag av Ulrik Scheffer, Sveriges diplomatiska sändebud i Frankrike, utförde Sevenbom fyra målningar ämnade som gåvor till kronprins Gustaf; tre kopior efter Claude Joseph Vernet (1714-1789) samt ett egenhändigt verk i Vernets anda (B. Hallerdt, Sevenboms Stockholm. Johan Sevenbom – förnyare av svensk landskapskonst under 1700-talet, 2010, s. 26).

Claude Joseph Vernet hade återkommit till Paris 1753 efter en lång tids vistelse i Italien. I september samma år fick han av franske kungen uppdraget att utföra en serie stora målningar av landets förnämsta hamnar och installerade sig på hösten i Marseille. Det kungliga uppdraget höll konstnären sysselsatt ända till 1763, och under denna tid vistades han mestadels på andra orter än i huvudstaden. Två av Vernets magnifika hamnbilder blev kända för en större allmänhet då de visades på Salongen 1755; en från Toulon och en från Thon. I Paris blev Sevenbom introducerad för Vernet genom Alexander Roslin som 1767 målade ett porträtt av Vernet. Vernet erbjöd att ta emot honom som elev, en ära som dittills inte ens vederfarits någon fransk konstnär. Förutsättningen var att Sevenbom skulle åtfölja Vernet till Marseille (op. cit., ss. 24-26). Sevenboms dåliga ekonomi gjorde dock att han inte kunde åta sig erbjudandet, då uppdraget skulle innebära resor till olika platser i Frankrike vilka Sevenbom själv var tvungen att bekosta. 1766, efter Sevenboms återkomst till Stockholm, antogs hans vän och efterföljare, Elias Martin, som Vernets elev vid Académie Royale.

Ytterst få målningar av Sevenbom från hans franska period är kända, varför en säker attribution är svårgörlig.