723
1315983

Anders Zorn

(Sverige, 1860-1920)
"morastuga".
"morastuga".
"morastuga".
"morastuga".

"Morastuga"

Signerad (med beskuren signatur) L Zorn. Utförd 1876/1877. Akvarell 21,5 x 30,5 cm.

Utropspris:

150 000 - 175 000 SEK

14 735 - 17 191 EUR

Klubbat pris:
Övrigt

Den idylliska stugscenen är hämtad från Selbäcks fäbodar i Mora, Dalarna.

Om auktionen
Pedro Westerdahl
Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)761 36 66 33