722
1316454

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
883 - 1 320 EUR
921 - 1 380 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

"Trädgården utanför min ateljé i Paris”

Signerad N. Kreuger och daterad Paris 1885. Tusch och akvarell på papper lagt på papper 10,6 x 8,6 cm. Total storlek 17 x 12,7 cm.

Proveniens

Direktör Gunnar von Essen af Zellie (1897-1980, syssling till konstnären), Karlstad; i arv inom familjen till 2019.

Day & Faber, The International Art Fair, Maastricht, 2020.

Utförd vintern 1885. Snö på trädets grenar och fotspår i snön vittnar om att det fallit nysnö. Samma år utförde Kreuger målningen ”10 Rue Boissonade”, avbildande gatan där hans ateljé var belägen (Kjell Boström "Nils Kreuger", 1949, sid 229, nr 97). Hösten 1884 tillbringade Kreuger i Grez på grund av den koleraepidemi som härjade i Paris.

1885 var Kreuger aktiv under organiserandet av Opponenterna och förberedelserna för grundandet av Konstnärsförbundet följande år. Han deltog i utställningen ”Från Seinens strand” som öppnade i april i Stockholm och i Opponenternas första utställning på Blanchs konstsalong i september. I samband med den senare framhölls att ”intet motiv är för magert blott det bringar oss närmare och i bättre förstånd med verkligheten”.

Nils Kreuger anlände till den franska huvudstaden år 1881, där han hyrde en ateljé i Montparnasse. Under de följande fem åren skiftade Kreugers bostadsadresser i Paris. 1883 skaffade han sig ateljé på rue Boissonade och efter giftermålet med Bertha von Essen år 1886 flyttade han till Paris-förorten Bourg-la-Reine. Paris boulevarder och gator (Boulevard Montparnasse, Boulevard d’Enfer samt Rue Boissonade m. fl.) var en viktig motivkrets för konstnären. Gatuscenerna är påfallande befriade från huvudstadens myllrande folkliv. Konstnären frammanar istället i dessa motiv smått elegiskt stämda ögonblicksbilder med minimalt eller inget figur-staffage. Fokus ligger framförallt på ensamhet eller enstaka människor i arbete och konstnären synes vara mest intresserad av att fånga effekterna av gatlyktornas sken samt speglingarna i den regntunga asfalten. I små, men delikata, pannåer förevigar Kreuger med sin skickligt utförda färg- och ljusbehandling den franska huvudstadens atmosfär och temperatur. Kreugers skildringar av enkla vardagliga motiv uppskattades även av de samtida kritikerna hemma i Stockholm. Kreuger beundrades också för sin förmåga att skildra den fuktiga atmosfären vid regnväder. I en recension av Konstnärsförbundets första utställning i Stockholm i oktober 1886 skrev Georg Nordensvan i Dagens Nyheter:

"Kreuger har, alltsedan hans studier i Paris började slå in på en självständig väg, lagt an på att skildra dimma, skymning, damm, töcken. Stendammet på den kritdammiga landsvägen [...] en bit pariserboulevard på aftonen, då gasen är tänd - med dylika målningar debuterade han. Stämningen är alltid uttryckt med fin känsla, med kraft och energi”.