990
1283539

Servisdelar, 17 delar, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
265 - 353 EUR
276 - 368 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i famille rosefärger fortlöpande scroll ovan rocaille med fot och mercuristav samt motto "Gud väglede foten". Bestående av tekanna, underfat, sockerskål med lock, mjölkkanna, tedosa med lock, åtta koppar, fyra koppar med fat (ett extra fat medföljer).

Skador, lagningar.

A coffee pot from this service is in the Collection of Kulturen in Lund, KM 21115. Purschased at Bukowskis Autumn Auction N:o 187, 1910, lot 423

Bo Gyllensvärd, Kulturens årsbok 1977, s. 119, depicted in Kulturens årsbok 1977, s. 113-125, färgbild XII, XIV.