105
1329341

Henrik Thor-Larsen

(Danmark, Född 1932)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Henrik Thor-Larsen
(Danmark, Född 1932)

fåtölj och fotpall, "Ovalia", Torlan AB, Staffanstorp, 1960-1970-tal.

Glasfiberarmerad polyester, grön sammetsklädsel, fot i aluminium. Fåtöljens höjd ca 130 cm, bredd ca 95 cm, djup ca 95 cm. Pallens höjd 41 cm, diameter 59 cm.

Nyomklädd av Henrik Thor-Larsen, 2017. Limrester, smärre slitage.

Proveniens

Del ur den kurerade samlingen "The wild and the vivid 1970s".

Siesing, Andreas, Svenska 70-talsmöbler: i plast, stål, furu och manchester 1969-1980, Lindelöws bokförlag, Göteborg, 2021, sid. 311.