106
1350529

Henrik Thor-Larsen

(Danmark, Född 1932)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Henrik Thor-Larsen
(Danmark, Född 1932)

modulsystem, "Puzzel", 7 delar, Torlan Industri AB, Staffanstorp 1970-tal.

Glasfiberarmerad plast. Vägghängda moduler.
Soffa bestående av 3 delar, varje modul 58 x 58 cm, total längd ca 175 cm, djup 77 cm.
Hylla med sitt del 2 delar, varje modul 58x58 cm, djup 77 cm.
Hylla och dekoration i rött, varje modul 58x58 cm, djup 11 cm.

Slitage, smärre skador.

Proveniens

Del ur den kurerade samlingen "The wild and the vivid 1970s".

Siesing, Andreas, Svenska 70-talsmöbler: i plast, stål, furu och manchester 1969-1980, Lindelöws bokförlag, Göteborg, 2021, sid 311.