107
1344164

Thomas Fränninge

(Sverige, Född 1946)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
710 - 887 EUR
741 - 926 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Thomas Fränninge
(Sverige, Född 1946)

"Drake", vilstol, IKEA, efter 1971.

Glasfiberarmerad polyeterstomme kromat stålrör, fastklistrad kanalsydd polyeterdyna klädd med manchester, höjd 74 cm, längd 160 cm.

Slitage.

Proveniens

Del ur den kurerade samlingen "The wild and the vivid 1970s".

Siesing, Andreas, Svenska 70-talsmöbler: i plast, stål, furu och manchester 1969-1980, Lindelöws bokförlag, Göteborg, 2021 sid. 147.

Juvelen i IKEA:s plastkollektion under det tidiga 1970-talet var vilstolen "Drake". Upphovsmannen Thomas Fränninge titulerades som Ingenjör i katalogerna efter att ha bidragit med kunskap om hur plast kunde gjutas. Fränninge tillverkade själv sittskalen till Drake och levererade till IKEA. Fränninges egna ord om plasten som materiel:

  • Plasttillverkning upplevs än idag av många som en halvt hemlig, experimentell verksamhet bland puttrande provrör - möbler med egendomliga former, gjorda för framtida rymdstationer. Det är hög tid att tänka om! Plasten är en härlig vardagsvara idag, och plast-möblerna kommer på bred front.