108
1344163

Ib Arberg

(Danmark, Född 1941)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Ib Arberg
(Danmark, Född 1941)

fåtölj, "Gojan", ABRA Möbler, Taberg 1970-tal.

Svartlackerad beställning i metall, hängade sits i förkromade stålrör, lös dyna av brun bomullsmanchester. sitthöjd ca 35, bredd 97, höjd 165 cm.

Slitage.

Proveniens

Del ur den kurerade samlingen "The wild and the vivid 1970s".

Siesing, Andreas, Svenska 70-talsmöbler: i plast, stål, furu och manchester 1969-1980, Lindelöws bokförlag, Göteborg, 2021, sid. 309.

  • Den här förkromade fågelburen från Abra Möbler AB, drog till sig uppmärksamhet vid premiären i London 1973. Då var den närmast tänkt som ett ett lätt PR-betonat experiment. men vid årets Scandinavian Furniture fair i Köpenhamn visade det sig att den hade påtaglig sales appeal. Den originella gungstolen heter "Gojan". Abra möblers egna ord om "Gojan". Arberg kom till Sverige från Danmark tillsammans med sin partner Anne 1967. De grundade tillsammans Arberg och Arberg 1973 och formgav möbler åt bland andra Abra möbler.