Arne Jones E1299
109
1328381

Jan-Eric Bengtsson, fåtölj samt modulsoffa, "Bossanova", Scapa Industri AB, Alvesta, 1970-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Soffa i tre delar, ben i förkromade stålrör, sits klädd i randig textil, höjd 68 cm, längd 200 cm.
Fåtöljens höjd 68 cm, bredd 82 cm.

Slitage, smärre skador.

Proveniens

Del ur den kurerade samlingen "The wild and the vivid 1970s".

Siesing, Andreas, Svenska 70-talsmöbler: i plast, stål, furu och manchester 1969-1980, Lindelöws bokförlag, Göteborg, 2021, sid 272.

Modellen formgiven 1972.