116
1332333

Folke Müller, soffa, "Sittvila 301", Celluloidindustri AB, Gislaved 1960-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
703 - 879 EUR
746 - 933 USD
Klubbat pris
6 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Stomme i ett block polyeter skuret i två delar, klädd i en bomullstextil formgiven av Ritwa Wahlström, höjd 35-70 cm, längd 200 cm, bredd 100-170 cm.

Slitage.

Proveniens

Del ur den kurerade samlingen "The wild and the vivid 1970s".

Siesing, Andreas, Svenska 70-talsmöbler: i plast, stål, furu och manchester 1969-1980, Lindelöws bokförlag, Göteborg, 2021, sid 239.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

885. Sirous Namazi, "Untitled (Modules)".
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
80 000

ditt bud
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
Aktuellt bud:
80 000 SEK