Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
118
1344167

Pethrus Lindlöf, "Flamingo", karmstolar 1 par, AB Lindlöfs Möbler, Lammhult 1970-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
975 - 1 460 EUR
1 130 - 1 700 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Förkromade stålrör, sitsar och armlän i läder, höjd 76 cm, sitthöjd 42 cm.

Smärre slitage och fläckar.

Proveniens

Del ur den kurerade samlingen "The wild and the vivid 1970s".

Siesing, Andreas, Svenska 70-talsmöbler: i plast, stål, furu och manchester 1969-1980, Lindelöws bokförlag, Göteborg, 2021, sid. 464.

På Svenska Möbelmässan 1976 presenterade AB Lindlöfs Möbler stålrörsstolen "Flamingo". Modellen beskrevs som en "klassiker i modern upplaga: läder-safari" av skribenten Lena Larsson. "Flamingo" var en av efterkrigstidens mest avancerade modeller av nämnda typ med sin komplicerade metallkonstruktion samt remläder i ryggen.