Arne Jones E1299
119
1350036

Arne Norell

(Sverige, 1917-1971)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Arne Norell
(Sverige, 1917-1971)

"Scandi", fåtölj med fotpall, Norell Möbel AB, 1970-tal.

Stomme i laminerad ask, sits och nackkudde klädda i läder, höjd 82 cm.

Smärre slitage och fläck.

Proveniens

Del ur den kurerade samlingen "The wild and the vivid 1970s".

Siesing, Andreas, Svenska 70-talsmöbler: i plast, stål, furu och manchester 1969-1980, Lindelöws bokförlag, Göteborg, 2021, sid 156.

Modellen formgiven 1971.

Formgivare

Arne Norell var en svensk möbelformgivare. Han startade egen verkstad i Solna år 1954. Norell var mångsidig och utnyttjade framgångsrikt olika materialkombinationer som svarvat trä, böjträ, stödläder, tyg, skinn och metall. Många av hans modeller började först produceras efter hans död. Norell var inspirerad av danskt formspråk vilket exempelvis syns på hans vilfåtölj ”Ari”. Stolen fick utmärkelsen "Showpiece of the year" år 1973 av British Furniture Manufacturer. “Sirocco” är en annan känd möbel signerad Norell.