Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
12
1335018

John Kandell

(Sverige, 1925-1991)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
585 - 780 EUR
680 - 906 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
John Kandell
(Sverige, 1925-1991)

Objekt/skåp "Kasper", ed. HC II/V, Källemo, efter 1989.

Bemålat trä i vitt, grönt och rött, en dörr med bakomliggande hylla, signerat "Kasper" HC II/V JK, höjd 61 cm.

Smärre slitage. Originalpåse med rött läderband medföljer.

Formgivare

John Kandell var en svensk arkitekt, formgivare och konstnär. Han studerade hos arkitekten Carl-Axel Acking på 1940-talet samt senare på Konstfack i Stockholm där han senare verkade som lärare. Kandell har bland annat gjort inredningsarbeten för Svea och Göta hovrätt, han är dock främst känd för sitt samarbete med möbelföretaget Källemo i Värnamo som inleddes på 1980-talet. Några av Kandells mest välkända verk är den trebenta stolen "Camilla", liggstolen "Vilan", stolen "PimPim" samt den välkända hyllan "Pilaster". Kandell var knuten till den så kallade HI-gruppen (hantverksmästare och inredningsrkitekter). Hans sena möbler närmar sig allt mer konstens och skulpturens världe, enkla och avskalade former med ett lekfullt och gärna humoristiskt uttryck.