13
1321346

John Kandell

(Sverige, 1925-1991)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
561 - 748 USD
Klubbat pris
9 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
John Kandell
(Sverige, 1925-1991)

skåp, variant av "Arkitektskåpet", ed. 17/20, Källemo, efter 1989.

Vitalserad furu, grönmålat dörrlås, märkt 17/29 samt monogramsignerat JK, total höjd 55cm, bredd 15 cm, totalt djup 21 cm.

Slitage, smärre skador.

"Arkitektskåpet" tillkom utifrån Rolf Åsards stipendium som delades ut av Sveriges Arkitekter till en nyutexaminerad inredningsarkitekt. Stipendiesumman på 20.000 kronor kom från en fond som byggts upp genom att formgivare och konstnärer formgivit skåp som sålts till ArkitektFörbundets medlemmar. Första skåpet formgavs av John Kandell, sedan dess har Jonas Bohlin, Mikael Löfström, Hertha Hillfon, Mats Theselius och Ernst Billgren formgivit varsitt skåp. Fonden lades sedermera ned och utdelningen av stipendier upphörde 2009.
Auktionens skåp är en begränsad upplaga och variant på 20 exemplar av det ursprungliga röda skåpet som utfördes i 190 exemplar.

Formgivare

John Kandell var en svensk arkitekt, formgivare och konstnär. Han studerade hos arkitekten Carl-Axel Acking på 1940-talet samt senare på Konstfack i Stockholm där han senare verkade som lärare. Kandell har bland annat gjort inredningsarbeten för Svea och Göta hovrätt, han är dock främst känd för sitt samarbete med möbelföretaget Källemo i Värnamo som inleddes på 1980-talet. Några av Kandells mest välkända verk är den trebenta stolen "Camilla", liggstolen "Vilan", stolen "PimPim" samt den välkända hyllan "Pilaster". Kandell var knuten till den så kallade HI-gruppen (hantverksmästare och inredningsrkitekter). Hans sena möbler närmar sig allt mer konstens och skulpturens världe, enkla och avskalade former med ett lekfullt och gärna humoristiskt uttryck.