14
1340691

Thomas Sandell

(Sverige, Född 1959)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
949 - 1 420 EUR
1 090 - 1 630 USD
Klubbat pris
20 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Thomas Sandell
(Sverige, Född 1959)

Skåp, "Panik", sannolikt unikt, Stockholm 1990.

Rak form med hyllor och dörr, blålaserad furu, blyklädd dörr med två dalahästar, höjd 151,5 cm, 34,5 x 27 cm.

Slitage.

Proveniens

Restaurang Tranan, Stockholm.

Det här är sannolikt det första "Panik"-skåpet som Sandell lät utföra. Sandell ombads av krögaren PG Nilsson att göra något av felbeställd limfog när de tillsammans jobbade med restaurangen Rolfs kök. När felbeställningen uppdagades utbrast PG ”det är panik” varifrån skåpet fick sitt namn "Panik". Skåpet uppmärksammades så mycket att Sandell beslutade sig för att göra en limiterad upplaga, påhejad av Jonas Bohlin som han lärt känna genom samarbetet med Rolfs kök. Alla skåp i serien numrerades och signerades.