24
1344421

Paolo Pallucco

(Italien, Född 1950)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 330 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Paolo Pallucco
(Italien, Född 1950)

& Mireille Rivier, fåtölj, "Barba D'Argento", Pallucco, Italien, efter 1986.

Stomme i mattpolerat stål, sits av kedjor och förkromade metallstänger, justerbar sits, detaljer i plast, höjd ca 71 cm.

Smärre slitage.

Tilläggslista

This chair is in great original condition. Only minor marks and natural patina. Please find pictures and condition report attached.

Proveniens

Inköpt på C&Bi Interior i Stockholm sent 80-tal.

Repertorio del Design Italiano per L'Arredamento Domestico, 1950-2000, Gramigna, sid. 360.