1340677

Jonas Bohlin

(Sverige, Född 1953)
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 870 - 13 300 EUR
9 260 - 13 900 USD
Klubbat pris
110 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Jonas Bohlin
(Sverige, Född 1953)

”Concrete”, karmstol, Källemo efter 1981.

Betong och järn, signerad ?6/100 jONAS BOHLIN, höjd 90 cm, bredd 49 cm, djup 57 cm, sitthöjd 45,5 cm.

Smärre slitage och sprickor, under sitsen skador, numrerad 6/100 men del av betongen saknas före siffran 6.

Concrete tillverkad i en upplaga av 100 numrerade ex, 10 EA, 10 Hc samt ett mindre antal Provex som Jonas Bohlin signerat.

Formgivare