Kan inte nå servern
59
1348161

Jonas Bohlin

(Sverige, Född 1953)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
532 - 710 EUR
556 - 741 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

För konditionsrapport kontakta specialist
Jonatan  Jahn
Stockholm
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Jonas Bohlin
(Sverige, Född 1953)

matbord, "Ekvator", Jonas Bohlin Design AB, Stockholm, efter 1997.

Benställning i svart lackerat stål, skiva i brunt linoleum md sarg i mässing, brickmärkt j Bohlin Jonas Bohlin design Stockholm, höjd 74 cm, diameter 100 cm.

Smärre slitage.

Tilläggslista

Skivan är inte i läder utan i Linoleum.
Modellen heter Ekvator.

Formgivare

Jonas Bohlin är en svensk inredningsarkitekt och formgivare född i Stockholm. Han utbildade sig på Konstfack i Stockholm där han även tidvis verkade som professor. Bohlins examensarbete från Konstfack fick stor uppmärksamhet, karmstolen ”Concrete” utformad i stål och betong. Stolen skapade på 1980-talet debatt om vad konst är och bör vara. Bohlins formgivning balanserar mellan känsla och förnuft och ifrågasätter det självklara.

Läs mer