168
1345992

CF Carlman, jardinière, Art Nouveau, Stockholm 1899, silver.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
20 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Oval, genombruten dekor i högrelief av näckrosor, kaveldun, vass, med mera, metallinsats, stämplad CARLMAN Stockholm V6 (eller Y6, otydligt). Längd 60 cm, höjd 22,5 cm, vikt utan insats ca 2625 g.

Proveniens

Hugo Mattsson, grosshandlare i Stockholm vid sekelskiftet med förrättning på Slottsbacken 6. Mattson nämndes i Tidskriften "Världens Gång" i utgåven den 24 december 1899 som en av de 100 viktigaste personerna i Stockholm. Han var även ägare till ön Lilla Essingen.