169
1346634

CF Carlman, bordsplateau, Art Nouveau Stockholm 1899, silver.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
949 - 1 140 EUR
1 090 - 1 300 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Spegelplateau, oval, konturerad form med dekor av näckrosor, vass, kaveldun med mera, uppburen av sniglar, stämplad CARLMAN Stockholm V6 (eller Y6, otydligt). 65 x 50 cm.

Proveniens

Hugo Mattsson, grosshandlare i Stockholm vid sekelskiftet med förrättning på Slottsbacken 6. Mattson nämndes i Tidskriften "Världens Gång" i utgåven den 24 december 1899 som en av de 100 viktigaste personerna i Stockholm. Han var även ägare till ön Lilla Essingen.