182
1331131

Ann-Mari Forsberg, född Lindbom

(Sverige, 1916-1992)
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
8 000 SEK

(Sverige, 1916-1992)

vävnad, "Bilöpare", gobelängvariant, ca 31 x 49 cm, signerad AMF

(Ann-Mari Forsberg, född Lindbom, för MMF AB). Komponerad 1959. Baksidan med etikett. "Bilöpare", som finns i olika storlekar, är detaljer ur den vävda tapeten "Bikupan."

Något blekt. Något slitage, fläckar.

Jämför "Små Vävnader från Märta Måås-Fjetterström", färgplansch 13; "Bikupan" Lundgren, Tyra: Märta Måås-Fjetterström och väv-verkstaden i Båstad, Stockholm 1968, plansch 64; Waldemarsuddes utställningskatalog nr 6: Ann-Mari Forsberg, Stockholm 1982, plansch sid 9.