Selected Fashion – A Private Collection F771
Selected Modern Silver F764
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
183
1355640

Märta Måås-Fjetterström

(Sverige, 1873-1941)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
975 - 1 170 EUR
1 130 - 1 360 USD
Klubbat pris
8 500 SEK
Märta Måås-Fjetterström
(Sverige, 1873-1941)

Draperi, "Gula Dubbelkorset", rölakan och gobelängteknik, ca 235,5-239 x 154-155,5 cm, signerat MMF.

Komponerat 1920, tillverkat före 1942.

Något ställvis hårt slitage, smutsigt, fläckar, smärre hål och skador, lagningar. En långsida med smärre trampveck, ställvis skadade fransar, flera saknas.

Ett exemplar av "Gula Dubbelkorset" finns i Nationalmuseets samlingar.

Formgivare