Selected Fashion – A Private Collection F771
Selected Modern Silver F764
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
192
1339542

Berta Hansson

(Sverige, 1910-1994)
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
975 - 1 170 EUR
1 130 - 1 360 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Berta Hansson
(Sverige, 1910-1994)

Vävd tapet, "Födelsen", gobelängteknik, ca 75 x 65 cm, signerad BH.

Komponerad 1950, vävd av Gunn Leander-Bjurström, Handarbetets vänner.

Proveniens

Inköpt på retrospektiva utställningen på Konstakademin 2010.

Bilder i boken Berta Hansson av Gunilla Carlstedt & Christian Åkerlund: (första uppslaget från B.H´s ateljé på Hornsgatan och sid 143 (Helsida).

Formgivare

Berta Hansson var en svensk bildkonstnär född i Hammerdal, Jämtlands län. Hon studerade för Leoo Verde och Otte Sköld. Hansson kan, vid sidan av Siri Derkert och Vera Nilsson, nämnas som en av Sveriges mer betydande expressionistiska konstnärer. Hon är känd för sina porträtt, ofta föreställande barn, med markerade drag och landskap.