205
1353767

matta, reliefflossa, ca 149 x 82-83 cm, signerad och daterad S.K.L.H. 1947 på baksidan.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 100 - 1 370 USD
Klubbat pris
11 000 SEK

(Södra Kalmar Läns Hemslöjd). Blekgulmelerad botten med reliefdekor i benvitt av tre fält med rankor. Designern är möjligen Agnes Berntsson-Erlandsson.

Något slitage och smutsig, fläckar. Ställvis skadade fransar, de flesta saknas.

Jämför Granlund, Anette, m.fl. ICOC XII 2011 Stockholm, Värnamo 2012, nr 35, färgplansch sid 164, detta exemplar signerat SKLH, daterat 1949.