247
1303374

Alice Nordin

(Sverige, 1871-1948)
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
914 - 1 370 EUR
971 - 1 460 USD
Klubbat pris
50 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Alice Nordin
(Sverige, 1871-1948)

bordslampa, Herman Bergman Konstgjuteri, Stockholm 1901, brons, Art Nouveau.

Sittande kvinna bärande ymnighetshorn, krönt av marmorerad iriserande glasskärm, signerad Alice Nordin 1901. Herman Bergman samt ett otydligt namn. Höjd exklusive skärm 28,5 cm, inklusive skärm 40 cm.

Glasskärmens infästning med skada. Electriciteten ej kontrollerad.

Konstnär

Alice Nordin var en svensk skulptör och bildkonstnär född i Stockholm. Hon studerade vid Tekniska skolan, Konstakademien i Stockholm samt på resor till Paris, Rom och Florens. Nordin var med och startade ”Damernas egen Akademi” tillsammans med Selma Lagerlöf. Hon har målat blomsterstilleben men är främst känd som skulptör. Hennes skulpturer föreställer ofta kvinnor och barn inspirerade av den grekisk-romerska skulpturkonsten. Hon skapade främst i gips, brons och marmor. Hon ritade även belysningsarmaturer för Böhlmarks lampfabrik i Stockholm samt arbetade på 1910-talet för Gustavsberg och gjorde skulpturer i parian.