277
1351338

Erik Chambert

(Sverige, 1902-1988)
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1 740 - 2 620 EUR
1 830 - 2 740 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Om Cites

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Erik Chambert
(Sverige, 1902-1988)

skåp, Chamberts Möbelfabrik, Norrköping 1930-40-tal.

Nederdel fanerad i zebrano med två skåp samt klaff, överdel fanerat i jakaranda med rik intarsiadekor med motiv från Norrköping med stadsvapnet, signerat i intarsian EC, höjd 120 cm, bredd 170 cm, djup 45 cm.

Slitage, fanérskador, hyllplan saknas.

Norrköpingsmotivet formgivet 1936. Avbildat i Chamberts arkiv, Norrköpings stadsmuseum.

Formgivare

Erik Chambert (1902-1988) var formgivare och konstnär. Chambert arbetade under sin långa karriär främst som möbelarkitekt i familjeföretaget Chamberts Möbelfabrik i Norrköping. Chambert fick sitt genomslag genom utställningar som Stockholm 1930, Chicago 1933, Paris 1937 och New York 1939. Under 1940-50-talet utvecklade Chambert en personlig stil med mer raffinerade modeller. Hans möbler var ofta av hög kvalitet med tanke på hans bakgrund som snickare. Några av Chamberts ikoniska möbler är stolen "Poem" samt skåpet "Livets Vägskål". Han blev också erkänd som konstnär med sina abstrakta verk under 1950- och 60-talet.