bordslampa, ateljé Lyktan, Helsingborg 1930-tal.
Fot i brandröd glaserad lera, signerad Ateljé Lyktan, originalskärm i mönstrad textil, höjd utan skärm 24,5 cm, höjd med skärm 48 cm.
Smärre slitage.
Café Kafferepet, Helsingborg.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan