taklampa, modell "40", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Tre skärmar i mässing med perforerad dekor, justerbar höjd ca 145 cm.
Smärre slitage.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan
Ritning ur ateljé Lyktans arkiv.
Jansson, Johan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt historien om Ateljé Lyktan, TPB, Johanneshov, 2010, sid. 235.