vägglampetter 1 par, modell "356", ateljé Lyktan Åhus, 1940-50-tal.
Mässing, reflexskärm med handmålad dekor av Greta Digman, vita glaskupor, höjd 36 cm.
Smärre slitage.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan
Ritning ur ateljé Lyktans arkiv.
Jansson, Johan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt historien om Ateljé Lyktan, TPB, Johanneshov, 2010, sid. 237.