taklampa, ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.
Burformad stomme, plastsprutad skärm, detaljer i mässing, skärmens höjd ca 30 cm.
Smärre slitage. Senare snören.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan