bordslampor 1 par, modell "748", ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.
Teak, skärm i akrylglas, höjd 40 cm.
Smärre slitage.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan
Ritning ur ateljé Lyktans arkiv.
Jansson, Johan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt historien om Ateljé Lyktan, TPB, Johanneshov, 2010, sid. 244.
Fiell, Charlotte & Fiell, Peter (red), 50s decorative art: a source book, Taschen, Köln, 2000, sid 411.