golvlampa, modell "545", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Fot i mässing, arm lindad med vinrött läder, ställbar skärm, märkt Ateljé Lyktan, justerbar höjd ca 120 cm.
Senare skärm, smärre slitage.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan
Ritning ur ateljé Lyktans arkiv.
Jansson, Johan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt historien om Ateljé Lyktan, TPB, Johanneshov, 2010, sid. 235.