taklampor 1 par, modell "129", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Mässing, kupor i vitt glas, höjd ca 140 cm, diameter ca 40 cm.
Smärre slitage.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan
Ritning ur ateljé Lyktans arkiv.