bordslampor, 2 stycken, modell "716", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Fot och skärm i mässing, kannelerad arm i teak, den ena märkt Ateljé Lyktan, höjd 52 cm.
Ena skärmen missfärgad, smärre slitage.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan
Ritning ur ateljé Lyktans arkiv.
Jansson, Johan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt historien om Ateljé Lyktan, TPB, Johanneshov, 2010, sid. 239.
Fiell, Charlotte & Fiell, Peter (red.), 50s decorative art: a source book, Taschen, Köln, 2000, sid. 384.