ljuskronor, 1 par, modell "10/8", ateljé Lyktan, Åhus, 1940-50-tal.
Ljusarmar i mässing, bas i trä med dekor av löv i mässing, 8 ljuspunkter, höjd 80 cm, diameter 60 cm.
Smärre slitage, spricka.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan
Ritning ur ateljé Lyktans arkiv.
Jansson, Johan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt historien om Ateljé Lyktan, TPB, Johanneshov, 2010, sid. 236.