taklampa, modell "95", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Mässing, skärm med invändigt handmålad dekor av Greta Digman, tre skärmar i vitt glas, höjd 75 cm.
Smärre slitage. Takkoppen med urklipp.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan
Ritning ur ateljé Lyktans arkiv.
Jansson, Johan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt historien om Ateljé Lyktan, TPB, Johanneshov, 2010, sid. 235.