takkrona, modell "16", ateljé Lyktan, Åhus 1940-tal.
Stomme i brons och mässing, dekor av glasklot, sex ljusarmar, höjd 70 cm, diameter 60 cm.
Smärre slitage.
Hans Bergström – Ljusets första arkitekt
En historisk samling armaturer från ateljé Lyktan
Ritning ur ateljé Lyktans arkiv.