429
1350151

Aksel Bender Madsen & Ejner Larsen, fåtöljer 1 par, snickarmästare Willy Beck, Danmark 1950-60-tal.

Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
8 870 - 13 300 EUR
9 260 - 13 900 USD
Klubbat pris
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Stomme i teak, sitsar i vit boucle, brickmärkta Architects Ejner Larsen & A. Bender Madsen Produced by cabinetmaker Willy Beck Copenhagen Denmark, höjd 70 cm, sitthöjd 36 cm, bredd 78 cm.

Omklädda och renoverade. Smärre slitage.

Avbildad i Danish Design Museums Furniture index. Ref RP02572.