430
1347641

Ole Gjerløv Knudsen & Erik Korshagen, fåtöljer, ett par, Søren Nielsen & Co, Danmark 1950-60-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60

Vändbar stomme av teak med fötter i infärgat trä, justerbar sits och rygg klädd i svart ulltextil, brännmärkta Søren Nielsen & Co Aarhus Denmark, ramens höjd och djup 58 cm, total höjd inklusive ryggstödet ca 70 cm.

Smärre slitage, sannolikt senare klädsel.

Avbildad i DKH Danske kunsthåndværkeres arkiv, The library at The Danish Museum of Art & Design, Mobilia 1959.

Modellen formgiven år 1958.