442
1333199

Öyvind Fahlström

(Sverige, 1928-1976)
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 210 - 11 500 USD
Klubbat pris
90 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Öyvind Fahlström
(Sverige, 1928-1976)

"Sklerostat (första versionen)"

Signerad Öyvind Fahlström med konstnärens eget inventarienummer 10/60, utförd 1960. Tusch, röd kulspetspenna och täckvitt, 35,5 x 25 cm.

Proveniens

Galerie Leger, Malmö.
Privat samling, Skåne.
Galerie Bel' Art, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Galerie Leger, Malmö, 1970.
Galerie Bel' Art, Stockholm, "Öyvind Fahlström - tidiga teckningar 1948-1961", 2014.

Galerie Bel' Art, Stockholm, "Öyvind Fahlström - tidiga teckningar 1948-1961", 2014, kat. nr. 26, avbildad i utställningskatalogen sid. 103.

"Våren 1960 gjorde Fahlström två bilder med nästan identiskt motiv; och med samma titel Sklerostat (första versionen) och Sklerostat (andra versionen). Den första är gjord på papper och den andra, ungefär två och en halv gånger större, är utförd på duk. Den första versionen - utförd i tusch och med inslag av röd kulspetspenna – känns som en förlaga vilken därefter förstorats upp på duk. Den större varianten har förutom tusch även inslag av lack och en bakgrund utförd i tempera som skapar flera tydliga skikt i bilden; men båda dessa versioner är noterade i verkförteckningen." Teddy Hultberg, ur katalog "Öyvind Fahlström - Tidiga teckningar 1948-61", Galerie Bel’Art, Stockholm 2014, sid. 45.

Den andra versionen av Sklerostat såldes på Sotheby's i Paris den 5 maj 2021, Daniel Cordier Collection, kat nr 106.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

291A. Håkan Rehnberg, Utan titel.
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
Fair warning
Fair warning
Fair warning
75 000

ditt bud
Aktuellt bud:
75 000 SEK