443
1333205

Franciska Clausen

(Danmark, 1899-1986)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 380 - 5 260 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Franciska Clausen
(Danmark, 1899-1986)

"Circle et carré"

Signerad FC och daterad 1929. Gouache på papper, 18,5 x 13 cm.

Proveniens

Konstnärens kvarlåtenskap.
Galleri Føniks, Charlottenlund, Köpenhamn.
Galerie Bel' Art, Stockholm.
Privat samling, Stockholm.

Konstnär

Clausen, Franciska (1899-1986), dansk målarinna. Har en särställning i dansk konst genom sin anslutning på 1920-talet till de radikala europeiska riktningarna, som hon vid hemkomsten till Danmark kämpade för utan framgång. Som elev till Moholy-Nagy och Archipenko i Tyskland anknöt hon sig främst med collage till den ryska konstruktivismen. Tack vare Léger följde hon i I Paris först kubism och purismen och över gick sedan till neoplastismen. Hon blev sedan Mondrians trognaste förkämpe och ville utvidga det mondrianska schemat.