Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
513
1356794

Carl Fredrik Reuterswärd

(Sverige, 1934-2016)
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
6 820 - 8 770 EUR
7 930 - 10 200 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Carl Fredrik Reuterswärd
(Sverige, 1934-2016)

"Non-violence".

Signerad CFR och numrerad 64/75. Skulptur, grönpatinerad brons monterad på metallsockel med text "Non violence - In memory of John Lennon", längd 30 cm, höjd 19,5 cm (inklusive sockel längd 32 cm, höjd 23 cm).

Konstnär