514
1340382

Arne Jones

(Sverige, 1914-1976)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
36 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Arne Jones
(Sverige, 1914-1976)

"In och ut"

Signerad Arne Jones och numrerad 5/6. Koncipierad 1958. Paterinad brons, höjd 33 cm, monterad på träsockel höjd 2 cm.

Proveniens

Bukowski Auktioner, Stcokholm, Moderna Höstauktionen 1986, auktion 447, kat. nr. 549.

Rolf Söderberg, Sveriges Allmänna Konstförening, 1991, "Arne Jones", annan skulptur i upplagan avbildad sid. 94 i svartvitt med kat. nr. 26.

"Den endast 15 cm höga "In och ut" i försilvrad brons hade ursprungligen en annan titel "Berget föder". Det är en udda pjäs som tycks föregripa den senare internationelle konstbölja, som inspirerats av megalitiska monument av typ Stonehenge eller Carnac eller av våra egna dösar och hällkistor. Konsten lånar magi från sådana urtida verk. De viker undan definitiva tolkningar och förblir gåtor". Rolf Söderberg, Sveriges Allmänna Konstförening, 1991, "Arne Jones", sid. 94