570
1191441

Arman (Armand Pierre Fernandez)

(Frankrike/USA, 1928-2005)
Arman (armand pierre fernandez), "liberté de clinton".

"Liberté de Clinton"

Signerad Arman och numrerad 1/1. Utförd 1994. Grön- och guldpaterinerad brons, höjd 187 cm inkl sockel. Registrerad hos Arman Studio Archives New York med nummer: APA# 8306.94.010.

Utropspris:

500 000 - 600 000 SEK

Klubbat pris:
Proveniens

Förvärvad direkt från konstnären.
Galleri GKM, Malmö.
Svensk privatsamling.

Fernandez Arman studerade vid Ècole du Louvre i Paris och tillhörde de så kallade ”nyrealisterna”, en grupp skapad av Pierre Restany och Yves Klein. Nyrealisterna avbildade massproducerade vardagsföremål och integrerade dem i sina verk. Under åren 1959-1962 utvecklade Arman sin mest kända stil bestående av slumpmässigt hopplockade föremål. Dessa kallade han ”Ackumulationer” och ”Poubelle” (sopor). De bestod av gemensamma och identiska objekt, som han arrangerade i plexiglas.

I sina skulpturer arbetade han med sammansättningar av objekt, ofta musikinstrument som fioler och saxofoner. Arman använde sig ofta av Frihetsgudinnan som motiv både i hans grafiska verk och som tredimensionella figurer. Frihetsgudinnan
i auktionens unika verk har dessutom fått drag av USAs förre president Bill Clinton, en passionerad jazzälskare och saxofonist.

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern konst
+46 (0)707 78 35 71