571
1228380

Arman (Armand Pierre Fernandez)

(Frankrike/USA, 1928-2005)
Arman (armand pierre fernandez), ”table d’harmonie”.

”Table d’harmonie”

Signerad, utförd 2004. Numrerad 4/8. Ackumulation av guldpatinerade bronsfioler ingjutna i resin, 75,5 x 75,5 x 5 cm. Registrerad hos Archives Denyse Durand-Ruel, arkivnr. 8821 och Arman Studio Archives New York, nr. APA#.8003.04.004.

Utropspris:

70 000 - 80 000 SEK

7 007 - 8 008 EUR

Klubbat pris:
80 000 SEK
Proveniens

Inköpt av nuvarande ägare på Atelier Desjobert, Paris.

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern konst
+46 (0)707 78 35 71